S „Oppenheimerom“ v divadlách sa dvaja americkí arcibiskupi vydávajú na „Púť mieru“ pred výročiami atómovej bomby

31.07.2023

S trhákom filmu Oppenheimer, ktorý sa zameriava aj na morálku bombových útokov v Hirošime a Nagasaki, biskupi dúfajú, že ich "Púť mieru" pomôže skoncovať s jadrovými zbraňami.
Katolícky kostol v Nagasaki, zničený pri atómovom bombardovaní mesta 9. augusta 1945. (foto: Public Domain)
Matthew McDonald Správy28. júla 2023


Dvaja americkí arcibiskupi, ktorých diecézy zahŕňajú zariadenia na jadrové zbrane, sa plánujú stretnúť s dvoma biskupmi v Japonsku, ktorých diecézy zahŕňajú miesta atómových bombových útokov, ktoré viedli ku koncu druhej svetovej vojny.
"V roku 1945, žiaľ, naše spojenie bolo cez vojnu a bomby," povedal pre Register arcibiskup John Wester, ktorý vedie arcidiecézu Santa Fe, ktorá zahŕňa severné a stredné Nové Mexiko. "...ale chceme, aby naše spojenie bolo cez Kristovo svetlo a budovanie mieru."


78. výročie doteraz jediného použitia takýchto zbraní má tento rok mimoriadny význam, a to z dôvodu uvedenia filmového trháku Oppenheimer , ktorý opisuje príbeh projektu Manhattan, ktorý postavil atómové bomby, ktoré boli zhodené na mestá Hirošima a Nagasaki.
V súčasnosti sa na otázku jadrových zbraní sústreďujú aj opakované varovania ruského prezidenta Vladimira Putina a ďalších ruských predstaviteľov, že západná podpora Ukrajiny v jej vojne s Ruskom riskuje odvetné použitie ruských jadrových zbraní.
Arcibiskup Wester povedal, že chce multilaterálne jadrové odzbrojenie – čo znamená, že krajiny sveta, ktoré majú jadrové zbrane, súhlasia s tým, že sa ich vzdajú približne v rovnakom čase.
Poznamenal, že pápež František v novembri 2017 odsúdil nielen použitie jadrových zbraní, ale aj ich vlastníctvo. Pápež pripomínajúc "katastrofické humanitárne a environmentálne účinky", ktoré by mohli mať jadrové zbrane, ak by boli odpálené úmyselne alebo náhodou, povedal, že "hrozba
ich použitia, ako aj ich samotného držania, treba rozhodne odsúdiť."


Arcibiskup súhlasí.


"Skutočnosť je taká, že tieto zbrane sú príliš silné a sú príliš nebezpečné na to, aby ich mohli ovládať ľudské bytosti. Prozreteľne, je to len so šťastím a povedal by som s Božou milosťou, že sme sa vyhli katastrofe.
To nepovažujem za rozumný, platný a obozretný spôsob, ako sa brániť. Hodiny tikajú a my sa ich musíme zbaviť," povedal arcibiskup Wester v telefonickom rozhovore.
Arcibiskup Wester a arcibiskup Paul Etienne zo Seattlu majú na budúci týždeň odcestovať do Japonska na stretnutia v Hirošime, mieste prvého atómového bombardovania 6. augusta 1945, a Nagasaki, mieste druhého (a zatiaľ posledného) atómového bombardovania 9. augusta 1945.
Ich hostiteľmi sú biskup Alexis Mitsuru Shirahama z Hirošimy a arcibiskup Peter Michiaki Nakamura z Nagasaki.
"Návšteva týchto dvoch amerických arcibiskupov v Nagasaki poslúži ako silné hmatateľné svedectvo o tom, že ľudia z bývalých nepriateľských krajín počas druhej svetovej vojny sa dokážu spoločne modliť za mier, spoločne sa postaviť proti výrobe a držbe jadrových zbraní a kráčať spoločne smerom k mieru na zem a mier v Božom kráľovstve," uviedol arcibiskup Nakamura pre Register v písomnom vyhlásení.
"... Modlím sa, aby naša spolupráca a výmena názorov počas týchto niekoľkých dní sprostredkovala svetu našu spoločnú nádej, že zrušenie jadrových zbraní je možné, že svetový mier je dosiahnuteľný a že okruh spolupráce pri realizácii mieru sa bude ďalej rozširovať. ."

...pápeži o jadrových zbraniach?


Pápeži majú dôsledne matný pohľad na jadrové zbrane od ich prvého nasadenia pred 78 rokmi, hoci ich prístupy umožňujú určitý rozdiel.
"Jadrové zbrane musia byť zakázané," napísal v roku 1963 pápež svätý Ján XXIII. vo svojej encyklike Pacem in Terris (Mier na Zemi).
V roku 1968 pápež sv. Pavol VI. vyzval na "ukončenie pretekov v jadrovom zbrojení".
V roku 1982 pápež sv. Ján Pavol II. vo svojom prejave pred Valným zhromaždením OSN vyzval na odzbrojenie , zároveň však pripustil, že vlastniť jadrové zbrane môže byť odôvodnené ako dočasný prístup národnej obrany.
"V súčasných podmienkach možno "odstrašenie" založené na rovnováhe, určite nie ako cieľ sám osebe, ale ako krok na ceste k progresívnemu odzbrojeniu, stále považovať za morálne prijateľné. Na zabezpečenie mieru je však nevyhnutné neuspokojiť sa s týmto minimom, ktoré je vždy náchylné na skutočné nebezpečenstvo výbuchu," povedal Ján Pavol II .
V roku 2010 pápež Benedikt XVI. vyzval na "postupné odzbrojenie a vytvorenie zón bez jadrových zbraní s cieľom ich úplného odstránenia z planéty".
Pápež František zašiel ešte ďalej než ktorýkoľvek z jeho predchodcov, keď odsúdil dokonca aj vlastnenie jadrových zbraní.


Prijateľné alebo neprijateľné?


Register si vyžiadal komentár od katolíckych vedcov, ktorí študujú politiku jadrových zbraní.
Msgr. Stuart Swetland, ktorý slúžil na jadrovej ponorke ako dôstojník amerického námorníctva, povedal pre Register, že použitie alebo dokonca vyhrážanie sa použitím jadrových zbraní je nemorálne, pretože katastrofická sila, ktorú majú, je neprimeraná a nerobí žiadne zmysluplné rozdiely medzi bojovníkmi a nebojúcimi.
Povedal, že by uprednostnil multilaterálne odzbrojenie prostredníctvom zmlúv medzi jadrovými mocnosťami, ale ak sa tak nestane, Spojené štáty by sa podľa neho mali začať jednostranne zbavovať svojich vlastných zásob jadrových zbraní.
"Pre svet je najlepšie mať multilaterálne odzbrojenie. V určitom štádiu však nemôžete pokračovať v používaní tejto výhovorky. Musíte povedať: 'Nie, toto neurobíme, pretože je to nespravodlivé a nemorálne'," povedal Mons. Swetland, prezident Donnelly College, katolíckej univerzity v Kansas City, Kansas, v telefonickom rozhovore. "Pripravovať sa na zápas, ktorý ak niekedy hráme, už sme prehrali."
Napriek tomu, že nikto nepodporuje jadrovú vojnu, niektorí tvrdia, že existencia jadrových zbraní pomohla zabrániť všeobecným vojnám typu, ktorý zabil milióny vojakov a civilistov na začiatku a v polovici 20. storočia, pretože krajiny, ktoré majú jadrové zbrane, vytvorili mimoriadne úsilie, aby sa zabránilo eskalácii vojenských konfliktov.
Michael Desch, riaditeľ Medzinárodného bezpečnostného centra Notre Dame a profesor politológie na univerzite, vyučuje triedu s názvom "Vojna a štátnictvo v katolíckej intelektuálnej tradícii". Podporuje myšlienku jadrového odstrašovania, ktorá je podľa neho morálne obhájiteľná a má preukázateľné priaznivé účinky.
"Myslím si, že praktický argument je celkom jasný a dosť presvedčivý. Nemali sme tretiu svetovú vojnu. Čo bolo iné po druhej svetovej vojne a po studenej vojne? Došlo k jadrovému odstrašovaniu a zabezpečeniu vzájomného zničenia," povedal Desch telefonicky pre Register. "... Základné princípy zadržiavania a obmedzovania vojny, ktoré sú jadrom cirkevnej spravodlivej vojnovej tradície, môžu byť podporené jadrovým odstrašovaním. Jadrové odstrašovanie je teória mieru – teória mieru s praktickými výhodami, ale aj s morálnymi výhodami.


Blízko domova


Púť mieru do Japonska, ako ju nazývajú americkí arcibiskupi, sa má konať od 31. júla do augusta. 12. Delegácie (päť ľudí zo Santa Fe, traja zo Seattlu) sa chystajú navštíviť Tokio, Akitu, Kjóto, Hirošimu a Nagasaki.
Delegácie sa plánujú pomodliť novénu za mier medzi 1. a 9. augustom.
Arcibiskupi dávajú cestu pod patronát Panny Márie Guadalupskej a Panny Márie z Nagasaki.
Arcibiskup Wester pre Register povedal, že on a arcibiskup Etienne cítia osobitnú zodpovednosť vystúpiť proti jadrovým zbraniam kvôli súčasným vojenským aktivitám v ich arcidiecézach.
Arcidiecéza Santa Fe zahŕňa Národné laboratórium Los Alamos, ktoré je spojené s jadrovým výskumom a vývojom už od roku 1945, keď projekt Manhattan vyrobil prvé atómové bomby. (J. Robert Oppenheimer (1904-1967), námet veľkého filmu v súčasnosti v kinách s názvom Oppenheimer , bol prvým riaditeľom laboratória v Los Alamos.) Arcidiecéza v Seattli zahŕňa základňu amerického námorníctva s ponorkami Trident s jadrovými zbraňami, ako aj zariadenia na jadrový výskum.
Arcibiskup Wester povedal, že čas zbaviť sa jadrových zbraní je práve teraz.
"Táto otázka je naliehavá už od roku 1945," povedal. "Problém je v tom, že sme boli celé tie roky ukolísaní falošným pocitom spokojnosti."

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky